https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2021/01/mustakil-evler-1.jpeg

MÜSTAKİL EVLER

Müstakil evler, ailemizle birlikte yaşamımızı konfor içinde sürdürmek istediğimiz yapılardır. Tek katlı olabileceği gibi ülkemizde çoğunlukla çok katlı olarak inşa edilir. Yer olarak özel manzaraya sahip alanlar tercih edilir.

Bu evler tasarlanırken temel olan insan yaşamını daha kaliteli hale getirmektir. Bu amaçla, enerji, ısı ve havalandırmada minimum kullanım maliyetiyle maximum konforu sağlamak için yapım aşamasında ciddi maliyetlere katlanılmaktadır. İç tasarımda, duvarlarda yüksek kalite boya, zeminlerde yüksek kalite parke, odalarda yüksek kalite mobilya ve aksesuarlar kullanılmaktadır. İç tasarım maliyeti, zaman zaman evin toplam maliyetinin 2/3’üne ulaşmaktadır.

Evleri, konforlu hale getirirken, günlük temizliğin önemi ve sağlığı korumadaki rolünü unutmak affedilemez bir hatadır. Tasarım aşamasında odaların temizliğini de ön planda tutulmalı, ev içinde yaşayacak olanları kattan kata taşınan, ortama emdiği havayı geri veren, parke ve mobilyalara zarar veren, rahatsız edici bir ses çıkaran konvansiyonel süpürgelere mecbur bırakmamalı, ısı ve havalandırmada olduğu gibi temizlik içinde sistemler tercih edilmelidir.

Merkezi Süpürge Sistemi; evler için temel bir sistemdir. Odaların hijyenik bir şekilde temizlenmesi sağlar, havalandırmaya destek ve sağlıklı yaşamı destekler. Kurulumu kolay ve uzun ömürlüdür. Dünyada; mikropları, akarları, kirleticileri, bakteri ve virüsleri sıradan bir süpürme işlemi ile ortamdan uzaklaştıran tek SÜPÜRGEDİR. Kullanılan evin konforunu ve değerini artırır.

SİSTEM
NASIL UYGULANIR?

https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2021/01/kuru-sistem-slider-ev.jpg

Müstakil evlerde; sistemin emiş yapan ana vakum ünitesi evin en alt katındaki teknik odaya, otoparka, kiler veya depoya gibi yaşam mahallinden uzak bir alana monte edilir.

Evin çeşitli noktalarına vakum prizleri monte edilir. Vakum prizleri konumlandırılırken genelde önü kapanmayacak ve temizlik sırasında çevredeki mobilya ve aksesuarlara zarar vermeyecek alanlar seçilir.

Vakum prizleri ile vakum ünitesi arasına 2” (51mm) çapında vakum hattı uygulaması yapılır. Va-kum hatları duvar içinden, asma tavan içinden yâda zeminde şap içinden uygulanır.

Standart Kuru Tip Merkezi Süpürge Sistemi; vakum hattı, vakum prizleri, vakum ünitesi, temizlik setinden (hortum ve aksesuarlar) oluşur.

https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2020/12/borularin-dosenmesi-kuru-sistem.jpg

VAKUM HATTI

Eviniz kaba inşaat safhasında yada tadilat ve boya badana işlemleri sırasında vakum hattının uygulanması gerekir. Uygulama asma tavan içinden, duvar içinden yada zeminde şap içinden yapılır. Vakum hattında; 2” (51 mm) çapında özel vakum boruları kullanılır.

VAKUM PRİZLERİ

Evinizin çeşitli noktalarına vakum prizleri monte edilir. Prizler konumlandırılırken, evdeki ev deki diğer elektrik prizleri ile aynı yüksekliğe (tercihen 35cm) ,genelde önü kapanmayacak ve temizlik sırasında çevredeki mobilya ve aksesuarlara zarar vermeyecek alanlar seçilir.
https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2020/12/prizler.jpg
https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2020/12/merkezi-unite.jpg

VAKUM ÜNİTESİ

Vakum ünitesi evin bir noktasına sabitlenir. Bu müstakil bir evde, en alt katta teknik odaya, otoparka, kiler, depo, çamaşır odası gibi yaşam mahallinden uzak bir alana monte edilir

EGZOZ ÇIKIŞI

Vakum ünitesi monte edildiği noktadan dışarı (atmosfere) egzoz hattı ile çıkış yapılır. Çıkış noktasına egzoz kapağı monte edilir. Egzoz çıkış noktası için insan hareketliliğinin olmadığı yada az olduğu bölümler seçilir. Ünite içinde filtrelenmiş ağır hava egzoz hattı vasıtası ile dışarı atılır.

https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2020/12/egzoz.jpg
https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2021/01/nasil-kullanilir-3-.jpg

TEMİZLİK SETİ

(HORTUM VE AKSESUAR)
Temizlik için standart 9 metre uzunluğunda hortum ve aksesuarlar kullanılır. Ancak 7.5 metre, 10.5 metre, 12 m uzunluğunda alternatif hortumlar da bulunur ve Hortum uzunluğu prizlerin konumlandırıldığı alana göre belirlenir. Vakum prizine takıldığında sistemi çalıştıran TAKÇIKAR ve hortum ucundan sistemi kapatıp açmak için ON/OFF düğmesi olan hortum modelleri bulunur.

HER EVE ÖZEL
AKSESUARLAR

Standart Kuru Tip Merkezi süpürge sisteminde geleneksel süpürgelerde kullanılan tüm aksesu-arlardan bulunur. Bunun yanı sıra Evinize özel aksesuar aksesuarları da vardır. Bu sayede ev-deki evcil dostlarımızın, şöminenizin, araçlarını-zın, yüksek alanlarınızın vb. gibi bir çok alanın temizliğini rahatlıkla yapabilirsiniz.
https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2021/01/her-eve-ozel-aksesuar.jpg

Sistem Nasıl Kullanılır?

https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2021/01/Standart_Sistem-2.jpg
https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2021/01/nasil-kullanilir-1.jpg

1

Temizliğe başlamak için sadece hortumun vakum prizine takılması yeterlidir.
Hemen 90 km/s hızla hareket eden bir vakum ile benzersiz temizliğe başlayabilirsiniz.
https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2021/01/nasil-kullanilir-2-.jpg

2

Özel tasarlanmış; Esnek, hafif hortumu ve zengin aksesuarları ile evinizin her yerinde ortama tozu geri sirküle ettirmeden hızlı ve etkin bir şekilde temizleme imkanı elinizde demektir.
https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2021/01/nasil-kullanilir-3-.jpg

3

Sistemi kapatmak için hortum ucundaki on/off düğmesine basmak veya hortumu prizden çıkartmak yeterlidir. Temizlik sonunda hortum ve aksesuarlar toplanır ve askıya asılır.
https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2021/01/nasil-kullanilir-4.jpg

4

Merkezi süpürge sistemlerinin kuru tip vakum ünitelerinin filtre ve çöp haznesini yılda 2-3 defa temizlemeniz yeterlidir. Temizlik işlemi kolaydır ve sadece birkaç dakika sürer.

Çalışma şeklini nasıl görebilirim?

https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2020/12/showcar-dark.jpg
Sistemin çalışma şeklini aşağıdaki video linkini tıklayarak izleyebilir, Showroomlarımızı ziyaret edebilir, yada AVRUPA’da ilk ve tek olan SHOWCAR’n (mobil showromun) istediğiniz bir adrese gelmesini talep edebilirsiniz.
1
Hangi aşamada evime uygulatmalıyım?

Merkezi Süpürge Sistemini, eviniz kaba inşaat aşamasındayken, tadilata veya boya badana işlemleri sırasında rahatlıkla uygulatabilirsiniz.
Hali hazırda oturulan evler için özel çözümlerimiz ve vakum hattı gerektirmeyen sistemlerimiz de mevcuttur.
2
Vakum hattında hangi tür borular kullanılıyor?

Vakum hatlarında 2” çapında ASTM F-2158 uluslararası vakum standardına uygun PVC vakum boruları
kullanılır. Bu standarda sahip borular antistatik özellikte, kavisleri vakum için özel tasarlanmış ve
bağlantı noktalarında tam eşleşme sağlarlar.

Yangın yönetmeliği olan yapılar için, yangın geciktirici M1 sınıfı PVC borular, galvaniz çelik, alüminyum yâda paslanmaz çelik borular da kullanılır.

https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2020/12/rohrsystem.gif

Kullanılmaması Gereken Borular
Her üründe olduğu gibi vakum boruların da taklitleri bulunmaktadır. Taklitleri antistatik değildir ve
bağlantı noktalarında tam eşleşme sağlamazlar. Bu tür borularla yapılan altyapıda tıkanma olasılığı
artacak ve ilerleyen zamanlarda sizlere külfet olmaya başlayacaktır.

Bunun yanı sıra sistemin vakum hattında ülkemizde kullanılan pis su boruları geçmişte kullanılmış ve
bazı firmalar tarafından hala kullanılmaya devam etmektedir. Ancak, pis su borularının yapısı vakum
borularından farklıdır. Bu nedenle pis su boruları ile yapılan altyapıda tıkanma olasılığı artacak ve
ilerleyen zamanlarda sizlere külfet olmaya başlayacaktır.

https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2020/12/abwasserrohr.gif
3
Vakum Hattını kendi tesisat ustama yaptırabilir miyim?

Vakum hattının ehliyet sahibi eğitimli Merkezi Süpürge Sistemi teknik personeli tarafından yapılması
gerekir. Firmamız, tüm teknik personelini yurtdışı fabrikalarda eğitmiş ve her geçen gün gelişen
teknolojiye göre eğitimlerini güncellemektedir.
Herhangi bir tesisat ustasına vakum hattı uygulamasını yaptırırsanız, iş bitiminde boruların üzeri
kapanmadan mutlaka firmamıza test ettirmeniz gerekir. Aksi halde, hatalı uygulama yapıldıysa vakum
hattınız tıkanma olasılığı artacak ve ilerleyen zamanlarda sizlere külfet olmaya başlayacaktır.
4
Vakum Ünitesini Nereye Konumlandırmalıyım?

Vakum ünitesi, müstakil eviniz çok katlı ise en alt kata (teknik oda, kiler, depo, otopark vb. gibi) tek katlı ise aynı kat içindeki teknik oda, depo ve kiler gibi alanlara konumlandırılır.
Vakum ünitesinin konumlandırıldığı yer için ; ünitenin çıkardığı sesten (max. 66 db) rahatsız olmamak için yaşam mahallinden uzakta bir yer tercih edilmeli ve egzoz hattı dış mekana çıkarılabilir olmalıdır.
DİKKAT! Vakum hattı bazı evlerde çatı kat arasına konumlandırılabilir. Ancak, konumlandırılan alan ile temizlenecek alan arasındaki kot farkı 3 metreden fazla olmamalıdır.
5
Vakum Priz Sayısını azaltıp, uzun hortum tercih etsem olur mu?

Merkezi süpürge sisteminde hortum boyu standardı 9 metredir. Bu uzunluk bazı Avrupa ülkelerinde 7,5 metreye kadar düşürülmüştür. Hortum uzunluğu bazen isteğe bağlıdır, ancak bazen evinizin yapısı ve prizlerin konumuna göre belirlenir.
Evinizin yapısı müsaitse daha fazla vakum prizi monte edip, hortum boyunu kısa tutmak sistemin daha verimli çalışmasını sağlar.
6
Sistemin Emiş Gücü Ne Kadardır?

Vakum Ünitesi sabit ve gezdirilmediği için hacimsel olarak daha büyük, yüksek vakum yapabilen motorları vardır. Bu nedenle portatif süpürgelere kıyasla 3-4 kat daha güçlüdür. Teknik ekibimiz iş bitiminde ölçü aletleri ile bunu ispatlamaktadır.
7
Evim çok katlı, her katta aynı anda temizlik yapabilir miyim?

Siz talep etmediyseniz, merkezi süpürge sistemi evlerde genellikle tek kullanıcılı olarak uygulanır. Ancak, 500 m2 ve üstü evler için bazen çok kullanıcılı sistemler önerilebilir. Çok kullanıcılı sistem talep ediyorsa-nız proje aşamasında teknik ekibimize bilgi vermeniz gerekir.
8
Sadece Kuru Toz Temizliği mi yapabiliyorum?

Evet, standart uygulamada sadece kuru toz temizliği yapılır. Sıvı temizliği yapmak için ara mobil seperatör alınması gerekir. Bunun yanı sıra şömine bulunan evlerde, kül temizliği, evcil hayvan temizliği gibi temiz-likler yapılabilmektedir. Ancak, bunun için bazı özel aksesuarları da almanız gerekir.
9
Sıvı Emişi Yapabilir miyim?

Bir bardak yada bir fincan sıvı emişi yapılabilir, vakum hattı ve vakum ünitesi zarar görmeyecektir. Ancak, evinizde yoğun su (sürahi dolusu, bir leğen, küvet dolusu gibi) su emişi yapmak yada şampuanlı yıkama yapmak isterseniz Islak-Kuru Sistemi tercih etmelisiniz.
DİKKAT: Yanıcı sıvı ve gazların emişi kesinlikle yapılamaz. Şekerli yada yapışma özelliği olan bir sıvı emişi yaptıysanız Teknik Servisimizi arayarak vakum hattınızı kontrol ettirmeniz gerekir.
10
Emiş Gücü Zamanla Azalır mı?

Bazı vakum ünitelerinde emiş gücü hiç düşmez hep yüksek kalır, ancak bazı ünitelerde filtre kirlendikçe emiş gücü düşebilmektedir. Bu tür bir ünite tercih edildiyse filtrenin daha sık temizlenmesi gerekebilir.
11
Vakum Hatları Zamanla Tıkanır mı?

Normal şartlar altında vakum hatlarının tıkanması çok zordur. Çünkü; temizliğin yapıldığı aksesuarın
emiş deliği 18-22mm, hortum çapı 32mm, vakum hattı çapı ise 51mm’dir. Özetle temizliğin yapıldığı
aksesuardan başlamak üzere vakum hattına kadar, çap hep genişlemektedir. Ancak, buna rağmen çok
nadir olsa da hatalı kullanım nedeni ile hatlar tıkanabilmektedir.
Ancak, vakum hatları tıkansa da kırma dökme yapmadan açılabilmektedir.
Firmamız, kendi satışını yaptığı markaların yanı sıra piyasa da bulunan birçok markaya servis hizmeti
vermektedir. 30 Yılda yaklaşık 45 binin üzerinde sisteme teknik servis desteği verilmiştir. Tıkanıklık
için firmamıza gelen servis taleplerinin ortalaması, tüm servis taleplerinin % 1’ini aşmamaktadır.
12
Garantisi ve Ömrü nedir?

Merkezi süpürge sistemleri uzun ömürlüdür. Seçilen sisteme göre değişmekle birlikte ömrü evinizin ömrünün ekonomik ömrü ile aynıdır.
Firmamızın satışını yaptığı ürünlerin ömrü 15-20 yıl arasında değişmektedir. Garantisi, seçilen ürüne göre değişmekle birlikte 2 ile 5 yıl arasında değişir.

STANDART KURU MODEL
MERKEZİ SÜPÜRGE SİSTEMİ BİLEŞENLERİ

Standart Kuru Tip Merkezi Süpürge Sistemi; vakum hattı, vakum prizleri, vakum ünitesi, temizlik seti (hortum ve aksesuarlar), özel aksesuarlar ve uygulama işçiliğinden oluşur.
https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2021/01/kuru-sistem-1.jpg
Her biri Dünyanın önde gelen markaları tarafından tasarlanmış ve üretilmiş, yeni teknoloji vakum üniteleri
https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2021/01/kuru-sistem-2.jpg
Her mekana ve zevke uygun; farklı renk , boyut ve modellerde tasarlanmış ve üretilmiş bir birinden özel vakum prizleri
https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2021/01/kuru-sistem-3.jpg
Her biri özel olarak tasarlanmış, farklı boylarda tasarlanmış hortumlar ve zengin aksesuardan oluşan temizlik setleri
https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2021/01/kuru-sistem-4.jpg
Uluslar arası vakum standartlarında tasarlanmış ve üretilmiş, farklı çap ve özelliklerde vakum hattı malzemeleri
https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2021/01/kuru-sistem-5.jpg
Uluslararası standartlarda, fabrika sertifikalı ve özel eğitimli uzman montaj ekibinin yaptığı uygulama şekilleri
https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2021/01/kuru-sistem-6.jpg
Her evin kendine özel temizlik ihtiyacı vardır. İhtiyaçlarınızı karşılamak üzere tasarlanmış özel aksesuarlar

>>> Size uygun bir çözüm bulmak bizim işimizdir <<<

Happy family having fun time at home together
Ayrıcalıklı bir yaşam alanı ister misiniz?
Happy family having fun time at home together
PROJENİZ ayrıcalıklı olsun ister misiniz?
Happy family having fun time at home together
PARTNER olmak ister misiniz?

Teklif Alın

Sistemi uygulatmak için yan taraftaki iletişim yöntemlerinden birini
veya aşağıdaki formlardan herhangi birini doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

DİKKAT! Size özel bir çözüm sunabilmemiz için detaylı teklif formunu doldurmanızı rica ederiz.
+90 212 325 08 84
+90 530 762 73 52
info@mervaks.com

MERVAKS

Bugün halen, ülkemizdeki birçok büyük inşaat firmasının çözüm ortaklığını yürüten firmamız, Uluslararası ortakları ile ve ürün, satış, uygulama ve teknik servis hizmetleri konusunda dünyanın sayılı AVRUPA'nın en büyük Merkezi Süpürge Sistemleri firmalarındandır.
KVKK Aydınlatma Metni
ÇALIŞMA SAATLERİ
Hafta içi hergün
Saat 8.00 - 17.00
Hafta sonu
Acil Erişim Hattımızdan arayabilirsiniz
LOCATION
Maslak Mah. AOS 9.Sok. No:310/1
İç Kap No:39 ATA Plaza
Sarıyer / İSTANBUL
TELEFON
+90 (212) 325 08 84
E-POSTA
info@mervaks.com
tr_TRTurkish