GenelCOVID-19 ve Merkezi Süpürge

https://www.mervaks.com/wp-content/uploads/2020/12/COVID.jpg

Yaşam Alanlarında Hava Kalitesi Artırılmalıdır

Günümüzde iç hava kalitesine odaklanılmamaktadır. Halbuki, yaşadığımız ortamların içindeki, bakteri, mayt, virüsler ve diğer patojenlerin çoğalmaması için havanın kalitesi artırılmalıdır.

İnsanların günlük aktivitelerinde neler olduğunu düşünmeden, hava değişim sistemi kurmanın yada yüksek enerji sınıfı evler inşaa etmenin yeterli olduğunu düşünmek hatalı bir yaklaşımdır.

Çoğu zaman veya her durumda temizlik kalıcı sistem/sistemlerle değil konvansiyonel ürünlerle/ev aletleriyle yapılmaya çalışılır.

Üçüncü bin yıla girdiğimiz bugünlerde tasarımın ayrıcalık yarattığını düşünmekeksik bir yaklaşımdır. Binalar dikey, yüksek, farklı şekiller ve rafine estetik malzemelerle inşaa edilmektedir. Günlük oda temizliği için kalıcı sistem eksikliğine bugünlerde dikkat edilmelidir.

Temizlik için bir mevzuatın olmaması, odaların derinlemesine temizlenmesi gibi temel unsurları dışarda bırakarak küçük/büyük projeler yapılabileceği anlamına gelmez.

Mevzuatın olmadığı yerlerde hassasiyet, öngörü ve sağduyu önemlidir. Merkezi süpürge sistemi günümüzde tek, gerçek kalıcı temizlik sistemini temsil etmektedir. Bir ortamın günlük ve kapsamlı temizliği için çok etkilidir.

Günümüzde kullanılan,elektrik ve pille çalışan mobil süpürgeler, motor bölümünden çevreye mikro tozlar yaymaktadır.

Odaların nasıl temizleneceğini düşünmeden yapılar inşa etmeye devam ettiğimiz sürece, hiç de sağlıklı olmayan çözümlere başvurmak kaçınılmaz olacaktır.

Sağlıklı Ortamlar için DOĞRU PROJELER Yapmalıyız

Büyükanne ve büyükbabalarımızla birlikte, konforlu ve estetik açıdan daha iyi yerlerde yaşamaya ve çalışmaya özen gösterdik. Sonra bunu yapmak için gezegeni fakirleştirdiğimizi, tüm doğal kaynaklarını tükettiğimizi, kirlettiğimizi ve herkes için yaşanmaz bir yer haline getirdiğimizi fark ettik. Sonunda, enerji tasarrufu ve daha az tüketim konusunda endişelenmeye başladık..

Bugün yeni bir mücadeleye başlamalı ve kazanmalıyız. Sağlıklı binalarda yaşamayı istemeli, edinmeli ve çalışmalıyız.

Akarları besleyen ve alerjilerimizin ana nedeni olan toz ve mikro tozu ortadan kaldırmanın zamanı geldi. Ama aynı zamanda poleni de ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bunu dışarıda yapamazsak, en azından içeride yaparız. Formaldehit veya muff gibi iç kirletici ajanları ve mikroorganizmaları (mantarları) ve insanın hayatının %90’ını geçirdiği kapalı yerleri istila eden virüsleri en aza indirmeliyiz.*

* Dünya Sağlık Örgütü verileri.

İÇ MEKAN KİRLİLİĞİ VE COVID-19

2020 Yılı, COVID-19 koronavirüsünün neden olduğu acil sağlık durumu, iç mekan hava kalitesi ile ilgili protokolleri revize etmemiz gerektiğini ve bunun için hızlı hareket etmemizi gösterdi. Bu büyüklükteki salgını önlemek için en azından iç mekanlar için önlemler almalıyız.

COVID-19 benzeri hastalıklara karşı mücadelenin tedavisi ilaç ve aşı ise, salgının yayılım hızını yavaşlatarak tedavi için gerekli ilacın ve aşının bulunabilmesi için zaman kazanmalıyız. Bunun için yaşamımızın % 90’nın geçtiği iç mekanları temiz tutmalıyız.

İnsan günde 10.000 ila 20.000 litre hava solur ve solunan havanın çoğu iç mekan ortamlarından gelir. ‘İç mekan kirliliği dünyadaki hastalık yükünün % 2,7’ni oluşturur. (Kaynak: Küresel Sağlık Riskleri: Mortalite ve hastalık atfedilebilecek seçilmiş önemli riskler WHO, 2009).

Bazı Avrupa ülkelerinde ailelerin % 20-30’unda evlerde nem problemi görülür, bunun sonucunda solunum bozukluğu riskinde % 50 ve çocukların astım vakalarında % 13 artış görülür. (Kaynak: Dünya Sağlık Örgütü 2009).

Alerjik solunum yolu hastalıkları COVID-19 etkisi açısından büyük önem taşımaktadır ve dünya genelinde görülme sıklığı artmaktadır. Örneğin; Astım; Avrupa popülasyonunun yetişkinlerini % 3-8 oranında etkilerken, pediatrik popülasyondaki prevalans daha da fazladır.

İÇ MEKAN TEMİZLİĞİ VE COVID-19

Günlük ev temizliğinde; malzemeler veya mobilyalar yıkanamadığı için (örneğin halılar, halılar ve şilteler), ortamdaki kişiler tarafından solunabilecek zehirli maddeler, alerjenler ve patojenik mikroorganizmalar gibi sıcak sıçramalar ve spreyler yaymayan ev aletleri (örneğin buhar) kullanın.*

İşyerinin temizliği için, odaların ve /veya yerlerin günlük temizlik faaliyetlerini yerine getiren işçiler/profesyoneller (süpürme, yıkama veya ıslak bezlerle silme, dezenfeksiyon vb.,) prosedürleri uygun şekilde takip etmelidir.

Partikül madde terimi, atmosferik toz ve ince toz gibi maddeleri ifade eder: bunlar, birkaç nanometreden 500 mikrona kadar değişen çok küçük bir boyuta sahip elementlerdir.

Partikül maddenin organizmaya ve çevreye verdiği hasar, kimyasal bileşimine bağlıdır. Parçacıklar solunum yollarında durursa, virüslerin ve bakterilerin bulaşmasına ek olarak tümörlerin ve teratojenik formların nedeni olabilirler. Bitkilerde bu parçacıklara fotosentezle müdahale ederek, binalarda malzemeleri korozyona uğratır ve dayanıklılıklarını azaltır.

Bu nedenle, çevreye mikro toz yaymadan temizlemenin önemi açıktır.

Hem hastane hem sağlık tesislerinde iç hava kalitesinin analizleri, hem hastalarda hem de sağlık profesyonellerinde hastanede kalış sonucu ortaya çıkan patolojik değişikliklerle olası korelasyonları nedeniyle uzun zamandır büyük ilgi görmektedir.

Çeşitli çalışmalar, Çevre koşullarını sağlığa elverişli duruma getirerek yüksek riskli nesneler üzerindeki mikroorganizmalar tarafından kontaminasyon riskinde %68’lik bir azalma ile ortalama %82’ye kadar iyileştirilebileceğini göstermektedir. Ayrıca çevresel koşulların iyileştirilmesinin virüs bulaşmasında %40’lık bir azalmaya yol açtığı görülmüştür.

İç mekan temizleme ve bakım sistemlerinin yeniden düzenlenmesinin gerekli olduğu açıktır. Yeniden yapılanmaya ve ortamların günlük bakımına rağmen, farkı yaratan metodolojidir.

Vücut, iç mekan kirliliğinin neden olduğu hasara karşı daha duyarlı hale gelir. Tesisler bu endişe verici iç mekân kirliliği ve kaynaklarını sınırlamak için harekete geçmelidir.Son yıllarda bilim dünyasının dikkati, sağlık sorunları ile okullardaki iç mekân hava kalitesi arasındaki bağlantıyı doğrulamıştır. Bu durumAvrupa’da “kırmızı kod” olarak nitelendirilmiştir. Solunum sistemi, iç mekânda havada bulunan virüs, mantar ve bakteriler vb. gibi mikroorganizmaların vücuda girmesi için açılan kapıdır.

Bu nedenle, iç mekandaki mikroorganizmaların havaya karışımını önlemek ve hava kalitesini artırmak için temizliğin şekli ve önemi tıbbi-bilimsel tüm topluluklar tarafından onaylanır ve paylaşılır.

OFİSLER & BÜROLAR ÇALIŞMA ALANLARI

İyi tasarlanmış bir işyeri,işçinin refahını ve dolayısıyla iyi bir performansı garanti eder. Sağlık için olumsuz veya zararlı faktörler, uygun teknik organizasyonel önlemlerle ortadan kaldırılabilir.

Ofislerdeki hava kalitesi seviyesi, sağlığa zarar veren veya çalışanlar için iyi olmayan koşullara neden olan kirleticileri engelleyerek olabilir ve bu işyerlerinin uygun şekilde temizlenmesini sağlayarak yapılır.

Odaların derin bir şekilde temizlenmesini ve optimum hava kalitesini sağlamak için, temizleme işlemleri sırasında emilen mikro tozun binanın dışına atılması gerekir

  • HAVA KALİTESİ ÖNEMLİDİR
  • Hava soyut bir şey değil, can damarıdır.
  • SAĞDUYULU TASARIM
  • Eğer mevzuat yoksa, sen yap!Kamu ve Özel projelerin merkezinde sağlık olmalı.
  • SAĞLIKLI YAŞAM
  • Hepimizin sağlıklı yaşam hakkı var. Bu konuda esneklik gösteremeyiz.
  • TEHLİKELERDEN UZAK BİR GELECEK
  • Yarınlarımız ve çocuklarımız için sağlıklı bir dünya inşaa etmeliyiz

Kir; Mikropları ve bakterileri çeker, Hijyen; Hastalığı önlemek için gereklidir. Bunu bize gençliğimizde okul kitaplarında bu şekilde açıkladılar.

Bu yüzden her yerde erdemli bir döngü benimsemek esastır. Son karantina sürecinde, süre uzayınca insanlar gerildi. İnsan sosyal bir varlıktır ve bu nedenle baskı altında kalmak istememesine saygı duyulmalıdır.akterileri çeker, Hijyen; hastalığı önlemek için gereklidir. Bunu bize gençliğimizde okul kitaplarında bu şekilde açıkladılar.

Tam bu nedenle, artık kendi evimiz de dahil olmak üzere ortamlarda korkuyla yaşamayı göze alamayız.

>>> Size uygun bir çözüm bulmak bizim işimizdir <<<

Happy family having fun time at home together
Ayrıcalıklı bir yaşam alanı ister misiniz?
Happy family having fun time at home together
PROJENİZ ayrıcalıklı olsun ister misiniz?
Happy family having fun time at home together
PARTNER olmak ister misiniz?

Teklif Alın

Sistemi uygulatmak için yan taraftaki iletişim yöntemlerinden birini
veya aşağıdaki formlardan herhangi birini doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

DİKKAT! Size özel bir çözüm sunabilmemiz için detaylı teklif formunu doldurmanızı rica ederiz.
+90 212 325 08 84
+90 530 762 73 52
info@mervaks.com

MERVAKS

Bugün halen, ülkemizdeki birçok büyük inşaat firmasının çözüm ortaklığını yürüten firmamız, Uluslararası ortakları ile ve ürün, satış, uygulama ve teknik servis hizmetleri konusunda dünyanın sayılı AVRUPA'nın en büyük Merkezi Süpürge Sistemleri firmalarındandır.
KVKK Aydınlatma Metni
ÇALIŞMA SAATLERİ
Hafta içi hergün
Saat 8.00 - 17.00
Hafta sonu
Acil Erişim Hattımızdan arayabilirsiniz
LOCATION
Maslak Mah. AOS 9.Sok. No:310/1
İç Kap No:39 ATA Plaza
Sarıyer / İSTANBUL
TELEFON
+90 (212) 325 08 84
E-POSTA
info@mervaks.com
tr_TRTurkish